Mundur jest chlubą każdego zucha, zuchenki, harcerza i harcerki. Bardzo ważne jest oddawanie mu należytego szacunku. Mundur ZHP nie jest kostiumem, a galowym strojem. Jedynie członkowie ZHP mają ten przywilej, by nosić mundur. Logo ZHP obecne na lewej kieszeni munduru jest bowiem zastrzeżonym znakiem towarowym. Nośmy go z dumą i dbajmy o niego.
Mundur harcerski ma dla harcerzy duże znaczenie. Jest pełen symboliki, a starsi, bardziej doświadczeni harcerze są z niego w stanie wyczytać, kim jest inny harcerz bądź instruktor – jaki ma stopień, jaką pełni funkcję. Jego znaczenie i symbolika poszczególnych elementów kształtują się od czasów początków skautingu w Wielkiej Brytanii, choć na przestrzeni lat w poszczególnych krajach zmieniały się nieco detale w mundurze harcerskim.
Wygląd munduru harcerskiego oraz wszystkich jego elementów określa Regulamin Mundurowy ZHP. Zabronione jest noszenie innych części niż tych, wskazanych w tym dokumencie.
WAŻNE! Proszę zwrócić uwagę by rzeczy kupowane były wzoru ZHP, w Polsce działa kilka organizacji harcerskich. Do największych należy: Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP), Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR), Royal Rangers Polska oraz Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” FSE. Każda z nich posiada inny wzór munduru harcerskiego.
Ogólne zasady noszenia munduru
- Każdy członek ZHP ma obowiązek dbania o mundur i utrzymywania go w należytym porządku.
- Każda jednostka organizacyjna ZHP dąży do pełnego umundurowania swoich członków oraz dba, aby w czasie wspólnych zajęć harcerskich wygląd członków jednostki był jednolity.
- W przypadku jednostek koedukacyjnych dopuszcza się wybór różnych wariantów elementów umundurowania dla obu płci (np. spódnic dla druhen, a spodni dla druhów).
- Odznaki organizacyjne (Krzyż Harcerski, Znaczek Zucha) oraz oznaczenia funkcji noszone są wyłącznie na koszulach mundurowych i bluzach mundurowych. Harcerze przed złożeniem Przyrzeczenia Harcerskiego nie noszą Krzyża Harcerskiego (Krzyż otrzymuje się od drużynowego).
- W czasie ogłoszonej żałoby na Krzyż Harcerski nakłada się czarną przepaskę.
- Koszulę mundurową nosi się wpuszczoną w spódnicę, krótkie lub długie spodnie.
- Mundurowe nakrycie głowy noszone jest wtedy, gdy nie przeszkadza w wykonywanych czynnościach. Do munduru nie nosi się nakryć głowy innych niż regulaminowe, chyba że spowodowane jest to warunkami atmosferycznymi.
- W pomieszczeniach zamkniętych nie nosi się nakryć głowy, z wyjątkiem sytuacji ujętych w zasadach ceremoniału harcerskiego. Zależnie od tradycji środowiska nienoszone nakrycie głowy można odłożyć na bok, trzymać na ułożonej poziomo lewej dłoni, beret – także włożyć pod pagon munduru lub ułożyć w bocznej kieszeni spodni, kapelusz skautowy – także opuścić na plecy, wieszając na szyi. Nie stosuje się wkładania nakrycia głowy za pas harcerski, do tylnej kieszeni spodni itd.
- W przypadku zajęć harcerskich wykonywanych w strojach innych niż mundur zaleca się noszenie chust drużyny w sposób skautowy.
- Dobór dolnej części umundurowania powinien uwzględniać warunki atmosferyczne.
- Podwijanie rękawów w koszuli mundurowej powinno uwzględniać warunki atmosferyczne oraz zwyczaje przyjęte w jednostce.
- Dopuszcza się noszenie na mundurze dodatkowej chusty w sposób skautowy.
- Dopuszcza się możliwość noszenia dodatkowego okrycia wierzchniego na mundurze harcerskim, jak również noszenia w połączeniu z okryciem wierzchnim jedynie elementów, których to okrycie by nie zakrywało (np. mundurowych nakryć głowy z zimowym ubiorem).
Mundur składa się z:
- Koszuli mundurowej wzoru ZHP – Dla dziewczyn szara koszula, a dla chłopaków zielona koszula. Koszule nosimy włożoną do spodni/spódnicy. Do kupienia w składnicy harcerskiej.
- Naszywki:
- Naszywka środowiskowa (Przyszywana jest w odstępie 3 palców od szwu rękawa. Do kupienia u drużynowego.
- Naszywka WAGGGS (Dziewczyny)/ WOSM (Chłopaki). Nosi się ją na lewej kieszeni munduru. Do kupienia w składnicy harcerskiej.
- Naramienników, członkowie ZHP noszą naramienniki w barwach środowiska z oznaczeniami. O kolor naramienników należy pytać drużynowego. Do kupienia w składnicy harcerskiej lub u drużynowego (zależności od gromady/ drużyny).
- Dla dziewczyn z spódnicy szarej wzoru ZHP, szarych lub czarnych krótkich spodni wzoru ZHP, bądź szare, czarne, granatowe lub oliwkowe długie spodnie o jednolitej barwie. Spódnice nosi się bez rajstop lub z rajstopami w kolorze jednolitym cielistym lub czarnym. Każda drużyna ustala sama które z powyższych są bardziej preferowane, w razie wątpliwości należy pytać drużynowego. Spódnice oraz spodenki kupią państwo w składnicy w składnicy harcerskiej, długie spodnie mogą być zwykłe jednolite byle by miały szlufki, przez które przejdzie pas, oraz nie miały żadnych przetarć.
- Dla Chłopaków z krótkich spodni zielonych wzoru ZHP (do kupienia w składnicy), bądź zielonych, czarnych, granatowych, oliwkowych długich spodni o jednolitej barwie. Każda drużyna ustala sama które z powyższych są bardziej preferowane, w razie wątpliwości należy pytać drużynowego. Długie spodnie mogą być zwykłe byle by miały szlufki, przez które przejdzie pas.
- Pasa harcerskiego wzoru ZHP; Pas jest obowiązkowy, noszony w szlufkach. Dziewczynki noszą czarny pas parciany wzoru ZHP, a chłopcy zielony pas parciany. Pas kupuje się w składnicy harcerskiej.
- Chusty wg wzoru (koloru) ustalonego przez jednostkę. Noszona jest ona pod kołnierzem, spięta pierścieniem (Pierścień koloru czarnego z srebrną lilijką, do kupienia w składnicy harcerskiej). Chusta może być zdejmowana i służyć np. jako chusta trójkątna w nagłym wypadku. Chustę kupuje się u drużynowego lub w składnicy, zależności od jej wyglądu. Proszę pytać drużynowego.
- Sztuce i wywijki: Do spódnicy oraz krótkich spodni zakłada się sztuce oraz wywijki, w kolorze ustalonym przez jednostkę. Jeśli dziecko nie ma zamiaru chodzić w spódnicy bądź krótkich spodenkach, nie trzeba ich kupować. Obie te rzeczy kupuje się w składnicy harcerskiej składnicy harcerskiej. O kolor należy pytać swojego drużynowego.
- Obuwia: W warunkach terenowych ciemne buty. W pomieszczeniach dopuszcza się lekkie obuwie sportowe, możliwie jednolite wizualnie w całej jednostce. Środowisko może wybrać inny typ obuwia dostosowany do panujących warunków i wykonywanych zajęć.
- Nakrycia głowy: W harcerstwie mamy różne typy nakryć głowy rogatywki, berety, kapelusze oraz furażerkę. O preferowany typ oraz kolor nakrycia należy pytać drużynowego. Nakrycie głowy kupią państwo w składnicy państwo w składnicy harcerskiej.
- Na nakryciu głowy nosi się też Lilijkę Harcerska ZHP Metalowa (srebrną), do zakupu w składnicy.
Przykładową składnicą, gdzie można kupować online i stacjonarnie to https://sqadnica.pl/.
Zachęcamy do korzystania z naszej grupy na Facebooku: Nowe przygody munduru harcerskiego – sprzedaż, wymiana – Hufiec ZHP Olkusz. Mogą tam państwo wystawić rzeczy harcerskie na sprzedaż oraz odkupić rzeczy od innych.
![36](https://olkusz.zhp.pl/wp-content/uploads/2021/11/36.png)
![35](https://olkusz.zhp.pl/wp-content/uploads/2021/11/35.png)
![37](https://olkusz.zhp.pl/wp-content/uploads/2021/11/37.png)